Citra

Kód: CITRA/USA/2023
144 Kč 128,57 Kč bez DPH 144 Kč / 100 g
Skladem (10 ks)
Ročník
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.

Citra byla vyvinuta společností Hop Breeding Company z Yakimy ve státě Washington a veřejnosti byla představena v roce 2008.

Gene Probasco, který 39 let vedl program šlechtění chmele ve společnosti John I. Haas, původně vytvořil rostlinu, z níž se nakonec stala Citra, již v roce 1990. Gene zkřížil dvě nejmenované odrůdy a vytvořil odrůdu, která byla po léta známá jako X-114 nebo HBC 394. Zatímco dvě odrůdy chmele, které byly přímo použity k jejímu vytvoření, nebyly známy, mezi jejich rodiče patřily americké odrůdy Tettnanger, Brewer's Gold, Hallertau Mittelfrüh, East Kent Goldings a neznámá odrůda chmele, pravděpodobně americký divoký chmel.

V roce 1992 vybral chmelař Jason Perrault jednu rostlinu, která byla v roce 1993 rozšířena na zkušební parcelu se čtyřmi rostlinami. Tento pozemek se nacházel ve státě Washington. Hodnocení dopadlo tak dobře, že v roce 2003 byla rozšířena na 21 rostlin. Trvalo ještě více než čtyři roky, než byl chmel připraven ke komerčním testům.

Profil chuti a vůně:
Citra je dvouúčelový chmel, který lze použít ve všech přídavcích chmele v průběhu celého pivovarského procesu.

Chmel Citra je chmel s vysokým obsahem alfa kyselin a výraznou, ale jemnou květinovou a citrusovou vůní a chutí. Jeho specifické aroma popisuje grapefruit, citrusy, broskev, meloun, limetku, angrešt, marakuju a liči. Díky těmto příchutím tropického ovoce se Citra stala nejoblíbenějším chmelem řemeslných pivovarů na světě.

Po přidání do varu dodává Citra chmelu jemnou hořkost. To je způsobeno tím, že Citra má poměrně vysoké procento alfa kyselin a zároveň má dostatek chuti a vůně, aby mohla být považována za aromatický chmel.

Citra v roce 2018 předstihla Cascade jako nejpěstovanější odrůdu chmele a tohoto titulu se zatím nevzdala. Citra nově definovala, co lze od chmele očekávat. Díky své extrémní citrusové chuti pomohla posunout IPA do popředí popularity řemeslného pivovarnictví.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Původ: Citra je nová speciální aromatická odrůda s vysokým obsahem alfa kyselin a nízkým co-humulonem povolená v USA v roce 2007

Alfa kyseliny: 11,0-14,0%

Beta kyseliny: 3,0-5,0 %

 Aroma: silné citrusové, nádech tropického ovoce

 Pivovarská charakteristika: odrůda s vysokým obsahem alfa kyselin a se speciálním aroma profilem

Doporučené použití a chmelení: první a druhé chmelení, DRY HOP

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: